عمان ,سامانی ,میرزا ,اسرار ,الاسرار ,اسراری ,عمان سامانی ,گنجینة الاسرار ,گنجینه اسرار ,بختیاری ایران ,درباره عمان ,عبدالوهاب چهارمحالی اصفهان

عمان سامانی

 


عمان سامانی

 

میرزا نوراﷲ بن میرزا عبداﷲ بن عبدالوهاب چهارمحالی اصفهانی ملقب به تاج الشعراء مشهور به عمان سامانی از شاعران معروف شهر سامان از توابع شهرستان شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری ایران است. وی از شاعران صاحب نام و پر آوازه سالهای ۱۲۵۸ تا ۱۳۲۲ قمری است، نیاکان او همه از دری سرایان، پارسی گویان و آذری سرایان اعصار خود بوده‌اند، پدرش میرزا عبدلله متخلص به «ذره» مؤلف «جامع الانساب» و جدش میرزا عبدالواهاب سامانی متخلص به«قطره» و عمویش میرزا لطف لله متخلص به «دریا» همگی از شاعران عهد ناصری بوده‌اند که در دانش‌های دیگر نیز دستی داشته‌اند. میرزا نورالله همانند بسیاری از نیاکان خود در سلک تصوف و عرفان بودند، در حلقه ارادتمندان سعادتعلیشاه اصفهانی مشهور به طاووس العرفا و جانشین وی ملا سلطان محمّد گنابادی سلطانعلیشاه از اقطاب سلسله صوفیه نعمت‌اللهیه بود.

علی اکبر دهخدا درباره عمان سامانی می‌نویسد: میرزا نوراﷲ بن میرزا عبداﷲ بن عبدالوهاب چهارمحالی اصفهانی. ملقب به تاج الشعراء و مشهور به عمان سامانی. وی از اهالی قریه «سامان» است که آن از قرای چهارمحال خاک بختیاری می‌باشد. وی در سال ۱۲۶۴ ه.ق. متولد شد و در شب سه‌شنبه دوازدهم شوال سال ۱۳۲۲ ه.ق. درگذشت و در وادی السلام نجف دفن شد. او را دیوانی است به نام «گنجینة الاسرار» که در هند و در ایران به چاپ رسیده‌است».

نقل است که جنازه عمان را در مسجد جامع سامان به خاک سپردند و بعدها به نجف اشرف و غری شریف به دار الاسلام انتقال دادند.

از آثار عمان سامانی می‌توان به گنجینة الاسرار و مخزن الدرّر اشاره کرد. گنجینة الاسرار شاهکار عمان است. حبیب الله فضائلی در وصف گنجینة الاسرار آورده‌است این کتاب بحق کنز اسرار یا چنانچه خود سراینده نامیده گنجینه اسرار است، اسراری از ظهور عشق و جمال، اسراری از راز و نیاز عاشق و جذبه‌های معشوق، اسراری از سیر و سلوک و حالات وجد و شوق، اسراری از سوز و گداز و هجران و وصل.

ٔ تصوف سایت تصوف ایرانی منتشر شده و در گنجور باز نشر گردیده است.

گنجینة الاسرار


گنجینه اسرار که در اصل گنجینةالاسرار بوده معروف‌ترین اثر عمان سامانی از شاعران معروف شهر سامان استان چهارمحال و بختیاری ایران است. او آثار دیگری از جمله مخزن الدرر دارد. او را بنا به وصیت اش در شهر نجف به خاک سپرده اند.

گنجینه اسرار اینگونه آغاز می‌‌شود :

کیست این پنهان مرا در جان و تن/
کز زبان من همی گوید سخن/
این که گوید از لب من راز کیست/
بنگریید این صاحب آواز کیست
در من اینسان خودنمایی می‌‌کند/
ادعای آشنایی می‌‌کند

قصاید

 

منبع اصلی مطلب : رضا صفاری سامانی
برچسب ها : عمان ,سامانی ,میرزا ,اسرار ,الاسرار ,اسراری ,عمان سامانی ,گنجینة الاسرار ,گنجینه اسرار ,بختیاری ایران ,درباره عمان ,عبدالوهاب چهارمحالی اصفهان
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : درباره عمان سامانی